Workshop om Kostnadsmodeller för Forskningsinfrastruktur
May 20, 2026 @ 13:00 – 16:00 CEST
Inom ramen för projektet “Stärkt konkurrenskraft med ökad tillgång för näringslivet till SciLifeLabs forskningsinfrastruktur” arrangerar vi en workshop som adresserar hur man kan göra beräkningar av avgifter för forskingsinfrastruktur genemot olika användare.
Workshopen håll på svenska och är öppen för alla som är intresserade men vänder sig i första hand till:
*ekonomer/controller på universitet som arbetar med forskningsinfrastruktur och kostnadsberäkningar för dessa
*enhetschefer i forskningsinfrastruktur
*andra forskningsinfrastruktur-ansvariga
Möjlighet att meddela frågor du vill att vi adresserar under workshopen finns i anmälan.
The workshop will be held in Swedish.
Program
- 13:00, Introduktion, Josefin Lundgren Gawell, Per Lek (SciLifeLab)
Inledning som beskriver SciLifeLabs forskningsinfrastruktur, industri användning och det Vinnova finansierade projektet “SciLifeLab Industry Access”. - Gruppdiskussion
- Att ta betalt för forskningsinfrastruktur, Victoria Nuth, Cecilia Carlson (Statskontoret)
Statskontoret (tidigare Ekonomistyrningsverket, ESV) lämnade år 2020 förslag till regeringen om att universitet och högskolor skulle få ett särskilt bemyndigande för att ta ut avgifter för att tillhandahålla forskningsinfrastruktur. Förordningen om avgifter för forskningsinfrastruktur överensstämmer i stora delar med förslaget. Statskontoret redogör för förslaget som lämnades, hur vi kom fram till det och för det generella regelverket för avgifter. - ca 14:00 PAUS
- Redogörelse av erfarenheter från SESAM projektet, Anders Berntson (RISE)
- Genomgång hur man kan göra sin kostnadsberäkning, Maria Östman (KTH)
Presentation om KTH:s erfarenheter och arbete med att implementera förordningen om avgifter för forskningsinfrastruktur. Både i verksamheten och samarbetet med föreståndare samt i bokföringen och årsredovisningen (ev. inklusive några ord om fakturering). KTH;s arbete och centrala stöd för kalkylering av kostnader och beräkning av pris i första hand i relation till begreppet upp till full kostnadstäckning, men också några reflektioner avseende marknadsmässiga grund (torr-sim). Redovisning av exempel på kalkyl för olika typer av fo-infra (flera olika instrument alternativt en sammanhållen ”tjänst”). Samt exempel på beräkning av pris för olika användare, internt, andra myndigheter, företag. Även regelverk/tips när det gäller hur vi kan rapportera interna kostnader inom EU-projekt adresseras. - Exempel på vad revisioner tar upp i sina granskningar kring avtal mellan industri och akademisk forskningsinfrastruktur, Anna Lidin (SciLifeLab)
- ca 15:00 PAUS
- Gruppdiskussion
- Frågor & svar
- Summering & avslut t.o.m. 16:00


